Co lze zahrnout do konsolidace

Sloučení půjček je speciálním druhem úvěru, do kterého se spojí jak klasické půjčky, tak revolvingové úvěry. Vznikne tak jeden větší úvěr, ovšem s mnohem nižší splátkou, než kolik činily původní splátky. Odpadnou totiž různě vysoké poplatky u úvěrů, může se prodloužit doba splatnosti, konsolidovaná půjčka je většinou výhodnější i z hlediska úrokové sazby. Půjčky mohou být od nejrůznějších společností. Konsolidovat však nelze hypotéky nebo stavební spoření.

Konsolidace půjček není umožněna každému

Ne každý zájemce o konsolidace půjček může spoléhat na to, že mu sloučení půjček do jedné bude umožněno. Ke konsolidaci poskytovatelé přistupují jako k dalšímu úvěru, žadatel musí splňovat určitá kritéria, především by neměl být zapsán rejstříku dlužníků a splácet příliš velké množství půjček. Také musí mít dostatečný příjem. Proto mnozí lidé v krizi, kterým by konsolidace mohla skutečně pomoci, na tento typ půjčky nedosáhnou. Nejpřísnější kritéria mají banky, neúspěšní žadatelé mohou zkusit sloučení půjček u nebankovních společností.

Propočítejte si, zda by se vám konsolidace vyplatila

Sloučení půjček také není vhodné pro každého. Pokud máte více půjček s nízkými procenty úroků a bez poplatků, a máte je částečně splacené, dostali byste se na nižší splátku jedině prodloužením doby splácení. Pak ovšem za konsolidovanou půjčku zaplatíte o dost víc, než za půjčky původní. K tomu, abyste zjistili, zda je konsolidace vhodným produktem pro vás a vaše úvěry, se můžete informovat na nejrůznějších kalkulačkách, které jsou na internetu k dispozici i pro konsolidaci úvěrů.