K nejoblíbenějším typům půjček patří neúčelová půjčka. Důvodem vysokého zájmu právě o tento typ úvěru je to, že klient žádající o půjčku nemusí uvádět, k čemu bude poskytnuté finance používat. To znamená, že pokud půjčku získá, může ji využít na cokoliv- třeba zaplacení účtů, dovolené, nákup dárku nebo pořízení nového spotřebiče do domácnosti. Neúčelová půjčka dává svému majiteli možnost rozhodnout si o tom, jak se zapůjčenými penězi naložit, poskytuje tedy mnohem více svobody než půjčka účelová.

Neúčelové půjčky poskytují banky i nebankovní společnosti

S neúčelovou půjčkou se setkáte všude, je v nabídce jak bank, tak nebankovních společností. Patří k nejčastěji požadovaným druhům půjček. Neúčelová půjčka má však i několik nevýhod. Je to především vysoký úrok a RPSN, musíte tedy počítat s tím, že zaplatíte podstatně více, než jste si půjčili. V bankách bývají úroky nižší, ale kritéria na bonitu a spolehlivost zájemce o neúčelovou půjčku jsou přísnější u nebankovních společností. Ty mají podmínky natolik různé, že šanci na získání neúčelové půjčky má většina žadatelů.

Od krátkodobých půjček až k americké hypotéce

Jak poznáte, že vaše půjčka je opravdu neúčelová? Ve smlouvě o půjčce nebude uvedeno, na co si půjčujete a nebudete tudíž muset dokládat žádné dokumenty k tomu, co jste si za půjčku pořídili. Typů neúčelových půjček je mnoho a jsou opravdu různé. Neúčelové půjčky na nižší částky jsou třeba krátkodobé rychlé půjčky, SMS půjčky, vyšší částky si můžete vypůjčit prostřednictvím spotřebitelských úvěrů, k nejvyššímu objemu financí vám pomůže například americká hypotéka. I podmínky zapůjčení a zajištění jsou odlišné, většinou závisejí na výši půjčované částky.

Spolupracujte s ověřenými poskytovateli

U neúčelové půjčky je potřeba opatrně vybírat poskytovatele. Většina institucí nabízejících půjčky je poctivá, ale přesto se v této sféře vyskytují i podvodné firmy a jednotlivci. Pokud nemáte jistotu, požádejte o neúčelovou půjčku u některé z tradičních a již delší dobu působících společností. Počítejte s tím, že většina poskytovatelů bude prověřovat vaši schopnost splácet, budete dokládat některá potvrzení a u půjček na vyšší částky budete muset mít ručitele nebo úvěr zajistíte nemovitostí.